Ve hře Hacienda se v roli farmářů snažíte rozšiřovat svá stáda na jihoamerických pampách a přivádět je na co největší počet tržišť v Argentině.

K dispozici má každý hráč 3 akce, během nichž může nakupovat karty zvířat nebo terénu, které umožňují založit či rozšířit stádo nebo zabrat území. Koupit je možné také extra bonusy - haciendu nebo dílky s vodní plochou, kteréžto přinášejí ve hře dodatečné vítězné body. Cílem hry je tedy mít na konci nejvíce těchto bodů.

Hra obsahuje 2 balíčky karet. Jedna sada zobrazuje různé typy terénů na herním plánu, druhá pro změnu obrázky zvířat (prase, ovce, kráva a kůň). 4 karty z obou balíčků jsou vždy vyloženy obrázkem nahoru (stojí 3 pesos), zbytek pak tvoří hromádku karet otočených obrázkem dolů (nákup za 2 pesos).

Hráči používají získané karty, aby položili své žetony na příslušné symboly terénu na hracím plánu nebo aby položili žetony zvířat ve své barvě na políčko s pampou. Zvířata stejného typu tvoří stádo a pokaždé, když je stádo přivedeno na tržiště, získává majitel pesos dle velikosti stáda a délky území, které se stáda dotýká.

Speciální bonusové díly (hacienda a dílky s vodní plochou) stojí 12 pesos. Dílky s vodní plochou je možné umístit na volná pole s pampou, přičemž hráči obdrží při hodnocení 1 vítězný bod za každý svůj žeton (území či zvířete), které se vodní plochy dotýká. Haciendu je možné umístit na vlastní stádo či pozemky, čímž dochází k dodatečnému zisku 1 vítězného bodu za každý dílek.

Hráč také může zvolit akci sklizeň, položit žeton sklizně na své území a získat tak dodatečné pesos.

Hacienda však není jen o penězích. K bodování dochází zhruba v polovině hry a také na jejím konci. Body jsou přidělovány za počet připojených tržišť, za počet zvířat ve stádech, za souvislá území (minimálně 3 žetony). Oceněny jsou také haciendy a vodní plochy.

Hrací plán je oboustranný. Jedna mapa má tvar klasické psí kosti, zatímco druhá je asymetrická.

V pravidlech jsou také další varianty bodování jako např. průběžné bodování po každé akci, vyšší ceny za haciendy a vodní plochy apod.

Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: 60 až 120 minut
680001.jpg
aaIMG_3213.jpg
aaIMG_3215.jpg
14.08.2009 10:07:22
tealc007
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one