Vysoké napětí

VYSOKÉ NAPĚTÍ ala FUNKENSCHLAG RECENZE

Staňte se podnikateli v oblasti energetiky a zkuste prorazit! Zjistíte, že to není taková legrace! Rozšiřovat své impérium a shánět palivo do svých elektráren, ať už to jsou uhelné, jaderné, „zelené“, nebo spalují odpadky. Zkuste obstát v těžké konkurenci na trhu. Proti vám se může postavit, až 5 uhlobaronů.

 

Herní materiál

Ve velké krabici naleznete ještě větší herní plán, kde je vcelku realisticky zachycena střední Evropa a Německo. Na německém originálu je místo mapy střední Evropy USA. Na mapě jsou zobrazena města, která jsou propojena rozvodnou sítí, do které se snažíte naládovat co nejvíce energie a spojit největší počet měst. V krabici se mimo jiné skrývá také 42 karet elektráren. Které se dělí na 5 druhů, podle toho jaké palivo upřednostňují. A také jak velké jsou a do kolika měst jsou schopny dodávat elektrickou energii. Elektřina jak již bylo řečeno se vyrábí pomocí 5 druhů paliv. Ropa (černý barel), uhlí (hnědá kostka), uran (červená tyč), odpadky (žlutá popelnice), které jsou ve hře zastoupeny 84 dřevěnými komponenty. Takže pozor na červené uranové tyče!! Ještě nesmím zapomenout na to nejlepší palivo! A tím je buď větrná energie a nebo různé fuzní elektrárny, které nepotřebujete zásobit těžce nabitými surovinami. Ve hře je ještě 132 domečku 6 barev. Pro každého hráče 22, aby se dalo odlišit do jakého města jste právě dodaly elektřinu. A ještě spousta ELEKTRO dolarů v hodnotě 1$, 2$, 5$, 10$.

 

 

Samotná hra

 

Hra se skládá ze tří epoch, kdy v první ještě není za potřebí dodávat tolik elektřiny do rozvodné sítí. A v poslední epoše většinou už bývá zaplněn celý plán. Jedno město lze propojit, až do tří rozvodných sítí.

 

Hra začíná dražbou prvních zatím ještě „obyčejných“ elektráren. První elektrárnu dostane nejvyšší nabídka a pokračuje se dražbou dalších elektráren, aby každý hráč po první dražbě vlastnil jednu elektrárnu a na konci kola mohl vyrobit ve své elektrárně životodárnou elektřinu.

 

Hra pokračuje nákupem potřebných surovin na trhu, kde je možno koupit již zmíněné suroviny. Nejlevnější bývá uhlí, naproti tomu logicky nejdražší uran. Skladovat palivo je možné pouze v elektrárnách a to pouze dvojnásobek určené kapacity, kterou elektrárna má. Pozor každá mapa je trochu jiná a s tím je spojen i trh se surovinami! Například v Rakousku nesmíte používat elektřinu vyrobenou v jaderných elektrárnách. V rozšířeních jsou například mapy které se zabývají Čínským plánovaným hospodářstvím, nebo v Koreji jsou zase 2 úplně rozlišné trhy se surovinami (Severní a Jižní). Čili v tomto ohledu hra skýtá nepřeberné množství zajímavých variant. Jako rozšiřující varianty hry jsou Itálie/Francie, Korea/Čína, Benelux/Střední Evropa a spousty fanouškovským homemade verzí. Ale to jsem trochu odbočil od původní hry.

 

Dalším úkolem hráčů je vytvoření své rozvodné sítě. A v dalších kolech její následné rozšiřování. Každé město je od sebe jinak vzdálené a také náročnost terénu hraje roly! A s tím jsou spojeny i náklady na vybudování elektrické sítě. V první epoše může do města dodávat elektřinu maximálně 1 hráč. A od začátku každé další epochy lze připojit další rozvodnou síť do města.

 

Poslední fází kola je takzvaná byrokracie, kdy hráč spálí suroviny, které nakoupil na trhu, ve svých elektrárnách a dostane příslušný počet peněz za všechny města ve své rozvodné síti.

 

Konec a cíl hry

 

Cílem hry je propojit co nejvíce měst a dodat do nich elektrickou energii. Pozor nevyhrává ten kdo má ve své rozvodné síti nejvíce měst, ale ten kdo je schopný dodat elektrickou energii do největšího počtu měst! Počet měst k dokončení hry se počítá podle počtu hráčů. Kdy ve dvou hráčích je potřeba propojit 21 měst, ve 3 až 4 17 měst atd…….

 

Závěrečné shrnutí

 

Velkou výhodou „Funkeschlagu“ (originální německý název hry) je počet hráčů. Kdy velká většina „základních“ strategicko obchodních her je pro 4 hráče. Tato až pro 6 elektrikářů. Určitě se jedná o velice originální nápad na společenskou deskovou hru. A pokud vám u hry nevadí trochu počítání, kolik vás bude stát cesta například z Hamburku do Dortmundu a kolik budu potřebovat nakoupit uhlí, abych uživil svojí elektrárnu, tak je to určitě ideální hra pro vás. Doporučuji hrát od 3 a více hráčů, kdy se hra stává více interaktivní. Vysoké napětí je hodnocena jako 3. nejlepší desková hra v prestižním žebříčku na BGG. Jediné co by mohlo být trochu na škodu je hrací doba, která se pohybuje okolo 2 hodin. Ale myslím, že to není zas až tak na škodu!

 

Zdeněk „Andik“ Andres napsal recenzi pro G100.CZ

Odkaz na pdf i s obtázky
09.08.2009 09:59:12
tealc007
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one