POUŤ PO GUATEMALSKÉM PRALESE

Naše vozidlo zastavilo na začátku pralesa. Já a můj tým jsme byli odhodlání ten poklad najít! Podle prastarých map, pocházejících ještě z mayských dob, tu měl být! Vystoupily jsme z jeepu a před námi se rozprostřela nepropustný prales. Takový řev, co se ozýval z vnější části pralesa, si normální smrtelník ani nemůže představit. Ale my byli odhodlání najít starobylé mayské město TIKAL a byli jsme přesvědčeni, že nám odhalí své poklady.

 

„A sakra“ : zvolal jeden z členů expedice. „Je tu konkurence!“ „Rychle, musíme jít! Ty poklady, co tam jsou, si přece nebudeme dělit!“

 

Těmito pár řádky, by mohla klidně začínat tato hra zasazená do Guatemalského pralesa, kde se vy a vaše expedice snaží najít bájné město TIKAL.

 

Nejprve se podíváme na herní materiál. Hra je určena až pro 4 hráče, takže v obsahu krabice najdeme celkem 72 dřevěných figurek tzv. účastníků expedice (4x18) a pro každou expedici ještě vedoucího, který je velice důležitý pro ovládnutí prvenství v právě nalezeném chrámu. Najdeme zde ještě celkem osm expedičních stanů (kempů). Expediční stany jsou velmi důležité pro pozdější fázi hry, kdy vaši badatelé pronikají hlouběji do guatemalského pralesa. Z kempů totiž mohou přicházet vaši dobrodruzi (do pralesa) na hrací plán, čímž vám usnadní hodně práce s tím, že nemusíte začínat na začátku v základním táboře. Důležité je ale také správné umístění kempů na hrací plán, protože každý hráč má jenom tři. Kempy lze stavět jen na „prázdná místa“ v pralese. Jsou to taková místa, kde se nenachází nic, kde nepropustný prales ukáže svou příznivou tvář, je zde vidět na oblohu a vidíte žhnoucí guatemalské slunce. Další možnost, kde postavit tábor, je na místech, kde jste již vyrabovali poklady a nenachází se zde již nic podstatného. Toto místo máte totiž dobře prohlédnuté a již vás tu nic nezaskočí a proto je možnost zde zbudovat tábor. Hrací plán je rozdělen na 36 hexů, na které se přikládají tabulky krajin. Je zde 15 tabulek chrámu, 10 tabulek pralesa, což jsou vlastně jen prázdná místa obsahující cesty, 8 tabulek pokladů a 3 tabulky vulkánů. V krabici však najdeme ještě různé žetony pokladů a nápovědní karty, bez kterých si hru ani nedokážu představit, opravdu dobrá věc (viz. obrázek).

     

 

Tato tabulka vám radí, jaké akce můžete během svého tahu použit. Při svém tahu máte 10 akčních bodů, což je vlastně taková energie vaší expedice, kterou můžete provést. Každá akce je jinak náročná a například pohyb po pralese stojí jeden akční bod, jsou zde ale různě těžké cesty, takže se můžete pohnout na sousední hex pralesa za 1 akční bod, ale také za 6! Další akce jsou vyzvednutí podkladu, odkrytí další části chrámu, zřízení tábora, nebo obsazení chrámu prostřednictvím strážce, což je vlastně váš člen expedice. Obsazení chrámu je trochu složitější. Nestačí říct, že chcete obsadit tento chrám. Pokud chcete tuto akci provést, musíte u něj mít převahu členů expedice nad ostatními protihráči. Pokud se tak stane a vy chcete obsadit tento chrám, všichni vaši členové expedice na tomto hexu jsou odstraněni z hracího plánu a vráceny zpět do krabice a již s nimi není možno manipulovat. Sice přijdete o několik členů expedice, ale tuto obsazenou pyramidu vám již nikdo nevezme.

 

Unikátní je zde již zmíněny pohyb po pralese. Každý hex pralesa, ať je to pyramida nebo poklad, má na sobě vyobrazeno několik tabulek po straně hexu. Většinou jsou tabulky na 2 stranách. Pokud tabulka není, nelze přejít na další díl krajiny! Každá tabulka se rovná počtu akčních bodu utracených v tomto kole.

 

Další zajímavostí této hry je fáze vyhodnocování, která přijde třikrát za celou hru, v podobně hexu sopky. Jakmile je hex sopky umístěn, začíná vyhodnocení. Každý hráč má ještě 10 akčních bodů nato, aby získal co nejvíce bodu. Začíná ten, kdo sopku umístil. A má to nejjednodušší, protože v tomto okamžiku se každý snaží urvat co nejvíce bodů! Při hodnocení dostává hráč body za poklady a chrámy kde má převahu. Sopka je ve hře celkem třikrát a na konci ještě proběhne závěrečné hodnocení, které začíná hráč s nejméně body, což je také velice důležité. A pomůže tomu kdo ve hře strádal a pokud je hra vyrovnaná do konce musí se počítat také s tím, že proběhne ještě toto rozhodující vyhodnocení.

 

Tikal je skvělá strategická hra, která si na nic nehraje. Neskrývá se pod nějakou zlatou slupkou nebo obří krabicí, kde kupujete převážně vzduch. Je to opravdová klasika mezi deskovkami. Unikátní herní systém dodává celé hře ten správný náboj a hra je pokaždé trochu jiná, ať je to skládáním pralesa nebo losováním hexu. Musím zmínit také profi-verzi. Až vás omrzí základ, můžete změnit herní systém a přidat do něj dražbu.

 

Opravdu povedená hra, která by neměla chybět žádnému zkušenému deskovkáři. Tato strategická hra vám opravdu provětrá mozkové závity. A to je asi jediné, co by se dalo vytknout. Pokud hrajete s někým, kdo nad hrou hodně přemýšlí, může se vám stát, že se vaše herní doba opravdu „lehce“ protáhne. Ale jinak tato hra nemá žádnou chybu a máte moje doporučení!

 

Zdeněk Andres

za

Klub deskových her Holice

20.01.2010 23:10:33
tealc007
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one