Carcassonne

TROCHA DĚJEPISU

Jihofrancouzské město Carcassonne bylo inspirací pro jednu z nejprodávanějších „moderních“ deskových her na světě. Je proslulé svým masivním opevněním, které má 30 věží a bylo mnohokráte obléháno a vystřídalo se zde hned několik národů. První zmínky sahají do roku 122, kdy zde Římané na malém návrší nad říčkou Aude vystavěli pevnost, když odsud vyhnaly Kelty. Římany porazily Gótové, Góty vyhnaly Arabové a nakonec skončil Carcassonne ve Franských rukou. K městu se prý pojí několik legend. Jedna z nich praví, že Karel Veliký 5 let obléhal město. Carcassonne nemělo zásoby a bylo na pokraji kapitulace. Žena saracénského vůdce Carcas, všimněte si jména manželky, nechala z posledních zásob co měly vykrmit prase. Když bylo dostatečně vykrmené shodila ho z hradeb, aby Karel Veliký viděl, že ještě mají spoustu zásob. Obléhatelé byli již unaveni pětiletým obléháním a při pohledu na vykrmeného pašíka, mysleli že město má ještě dost zásob a odtáhly. Když byli nepřátele již na ústupu dala Carcas nechat zvonit všechny zvony ve městě a Karel Veliký se jen ohlédl a řekl: „Dame Carcas sonne“ což v překladu znamená dáma Carcas zvoní. A tak přišlo Carcassonne možná ke svému jménu. Druhá legenda však praví něco úplně jiného. První sídliště na tomto vrchu postavili Keltové a z jejich řeči pochází název Carcaso. Ve středověku umělo číst a psát jen hrstka vyvolených a ti si nechávali důležité dokumenty a dopisy sepisovat písaři. Ti byli placeni od délky slova a sem tam si přidávaly nějaké ty písmena navíc. A tak během století se z Carcaso stalo Carcassonne.

 

Hra

Ale dost k historii a zase trochu něco o hře. V základní hře naleznete něco přes sedmdesát čtvercových dílů krajin. Můžete zde najít různé části hradů (malé, velké, tenké, tlusté…..) , silnic a luk. Které se skládají dohromady, musí k sobě pasovat a tvoří vlastně okolí hradu Carcassonne. Jedno z mnoha četných rozšíření (Hrabě z Carcassonnu) tvoří i zaklad hradu Carcassonne. Herní princip je opravdu jednoduchý a pravidla jsou vysvětlena vcelku rychle. Celý princip hry spočívá v tom, že když přiložím dílek s krajinou, kterou jsem si vylosoval, mohu na tento díl přidat svojí figurku. Pokud figurku dám na část hradu nazývá se rytíř, pokud jí dám na cestu je to lupič a na louce je sedlák.

 

Jediná podmínka pro přiložení kartičky a následné obsazení svou figurkou je, že se nesmí přikládat k dalším částem, kde již nějaké figurky jsou, ať už jsou to figurky vaše nebo cizí. Takže vlastně nelze ukrást hrad, který již někdo vlastní tím, že přiložím k tomuto hradu navazující dílek s hradem a tím získám nadvládu. Ale samozřejmě pokud by to nešlo, tak by to přece byla nuda a proto autor myslel i na to jak se onoho hradu či cesty zmocnit lstí. Pokud chci „ukrást“ někomu třeba hrad, nebo si pojistit svůj vlastní, musím přiložit díl s hradem, tak aby nenavazoval přímo! To znamená, že musí být co nejblíže, ale zatím musí tvořit samostatnou část. A pak v dalších kolech mít trošičku štěstí a najít ten správný dílek a obě doposud samostatné části propojit. Vyhrává ten kdo má nadvládu, čili více figurek na bodovaném místě. Bodované místo myslím například hrad, který se právě uzavřel a nelze k němu již přiložit další části hradu a tím tento hrad ještě rozšířit a vlastně za něj získat více bodů. Hra končí po přiložení posledního dílku krajiny. Body jsou počítány průběžně, takže ke konci se hráči snaží ještě získat body pomocí sedláků, kteří obdělávají pole mezi hrady. Ti se počítají totiž až úplně na závěr. Vítězem se stává hráč s nejvíce body na konci hry.

Rozšíření

Co je důležité u Carcassonne zmínit je také spousta rozšíření, které se dají ještě rozdělit na větší rozšíření, což jsou třeba Kupci a stavitelé a pak na ty menší, jako je řeka, nebo hrabě. Celkem to dělá 12 rozšíření, přičemž jsou všechna rozšíření možná hrát současně se základní hrou. Některá do hry vnáší další herní mechanismy (Princezna a drak), některá se snaží pobavit (katapult), jiná zase škodí (věž). Na výběr je opravdu hodně a vybere si opravdu každý. Takže pokud vás hned na začátek tato hra nezaujala nemusíte zoufat a můžete jí okořenit nějakým tím rozšířením.


Zhodnocení

Carcassonne je takový mezník mezi deskovými hrami. Myslím si, že se dá říct, že tato hra je přesně uprostřed, mezi složitý herními mechanismy u kterých se musí opravdu přemýšlet a deskovkami, které jsou opravdu jednoduché až by se dalo říct od 8 + (pro hráče od 8 let).

 

Lehká pravidla, která se vysvětlí hned. Ale přeci jen musí člověk přemýšlet jak správně umístit díl hradu, nebo kde rozšířit svoje panství, aby nakonec zvítězil. Ideální hra pro začátečníky, tak i pro ty kteří si chtějí odpočinout od neustálých bitev a shromažďování peněz a armád. Ale myslím, že ti zkušenější hráči už tuto hru mají! Né nadarmo je tahle hra tak oblíbená a má tolik příznivců. Herní tituly se stále rodí a zanikají, ale Carcassonne zůstává.

02.06.2010 21:41:37
tealc007
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one