BAVÍ VÁS DIVOKÝ ZÁPAD?

Chtěly byste se vžít do role banditů, nebo role zákona. Tak si stačí představit, že se nacházíte někde na středozápadě USA v 19. st., v malém městečku s názvem, no na názvu vlastně vůbec nezáleží. Představte si tu atmosféru, přestřelek, salónů a všeho co k tomu patřilo. Tak tohle přesně vám nabízí karetní hra BANG! Pro milovníky divokého západu a her plných komunikace vřele doporučuji.

Bang hra italského autora, nás zavede na divoký západ a přináší vše, co k němu patří. Šerif musí zatknout, no spíše odstranit bandity, pomocník mu v tom má být nápomocen. Banditi se zase snaží zbavit šerifa, aby se nemusely strachovat, že když si přijdou do banky pro nějaký ten peníz, že z toho budou mít problémy. A nakonec se ve hře nachází odpadlík. Člověk, který je na hranici zákona. A hlavně chce shrábnout vše pro sebe! Takže pokud hrajete za odpadlíka, musíte zůstat jako poslední ve hře.

Na začátku hry si každý zvolí charakter postavy, za kterou bude hrát. Každý charakter má nějakou speciální vlastnost. Například na Apače Kida neplatí kárové karty, Slab the Killer má lepší náboje, takže se jeho výstřelům hůře uhýba apod. Je tu opravdu na výběr. Každý charakter má také rozdílný počet životů. To jsou náboje na obrázku karty. Jsou zde charaktery se třemi a čtyřmi životy. Po zvolení charakteru a určení kdo bude hrát za bandity, odpadlíka, pomocníka a šerifa, se může začít „střílet“. Ještě doplním, že známá je pouze totožnost šerifa. Ostatní hráči nevědí kdo je bandita, odpadlík a pomocník. Tyto karty jsou vyloženy skrytě. V tom tkví vlastně celá zábavnost hry. Není totiž nad to přesvědčit šerifa, že jste jeho pomocník, a když se nekouká vrazit mu kudlu do zad.

Je zde mnoho karet, které podkreslují celou atmosféru divokého západu. Salón, mustang, winchester a nesmíme zapomenout na whisky. Každá postava dostane na začátku hry tolik karet kolik má životů a může se začít hrát. Jak již bylo naznačeno, je zde několik typů karet. V základní verzi jsou to 2 typy karet. Ve verzi s rozšířením 3 typy. Popíšu i verzi s rozšířením, protože do hry vnáší nový náboj a hra se stává ještě zajímavější. První typ karet jsou karty s hnědým okrajem. Jsou to karty, které jsou okamžitě k použití. Například zásadní karta Bang, která simuluje vystřelenou kulku na protihráče, který je na dostřel. Proti kartě bang se dá použít karta vedle, která vykryje výstřel (bang). Dále jsou tu karty s hnědým okrajem jako pivo (život), kulomet (bang na všechny), cat balou (seber komukoliv kartu), dostavník (vezmi si 2 karty) apod. Druhým typem karet jsou karty s modrým okrajem. Jsou to vlastně vylepšení hráče. Tyto karty se od karet s hnědým okrajem liší tak, že kartu s hnědým okrajem zahrajete a využijete její efekt jen jednou, ale karty s modrým okrajem vykládá hráč před sebe a platí mu do té doby, dokud mu tuto kartu někdo nezahodí, nebo neukradne. Tyto vylepšení jsou například zbraně (vylepšují dostřel), koně (vylepšují hráčovo krytí, nebo snižují protihráčovo krytí), barel a dynamit. Třetím a posledním typem karet jsou karty se zeleným okrajem. Tyto karty jsou použity v rozšíření, ale myslím, že pokud se někomu tato hra libí vzápětí si toto rozšíření pořídí také. Ale zpět k zelenému okraji. Jsou to karty, které hráč musí nejprve aktivovat tím, že si je vyloží před sebe a může je zahrát, až po skočení svého kola. Teď si možná říkáte, k čemu to vlastně je? Muže to například sloužit k tomu, když má hráč moc karet v ruce a musel by nějaké zahodit. Takhle si je vlastně vyloží jen před sebe a tam mohou ležet nepovšimnuty třeba až do konce hry. Ale co vy víte, kdy k vám zavítá nějaká zbloudilá kulka, popřípadě vám pude chtít někdo uštědřit pořádný úder a vy prostě použijete svojí kartu se zeleným okrajem sombrero (vedle). Další co naleznete v rozšíření jsou karty, které leží před šerifem a on každé kolo jednu otočí a tato karta platí po celé kolo. Tyto rozšíření jsou dvě High noon a Fistfull. Ale ty zde rozebírat nebudu.

Hra končí v případě, že byl šerif zabit, nebo že šerif odpravil všechny své nepřátele. Hra je velice zábavná a přináší zase něco nového. Je plná komunikace, kdy se snažíte přesvědčit své protihráče, že stojíte na stejně straně, ale samozřejmě pokaždé to nemusí být pravda. Jediné co se dá této hře vytknout, jsou dlouhé partii při vícero hráčích (6-8). Když vás totiž kamarád co sedí vedle vás, už po třetí odprásknul v prvním kole a vy jste se ještě nedostaly na řadu, tak můžete být trochu podráždění. Tomuto se dá zamezit tím, že se losují pouze karty bez šerifa, který se posouvá na začátku hry automaticky k dalšímu hráči. Tak si všichni zahrají za šerifa a vyzkouší si jaké to je ukočírovat všechny ty živly divokého západu. Určitě pokud uvažujete o koupi této hry, tak vám s klidným srdcem můžu doporučit základní hru i s rozšířením, která se nazývá střela. Najdete zde všechna zatím vydaná rozšíření a jako bonus šerifskou hvězdu. Vše je krásně poskládáno v úhledné krabici, která připomíná nábojnici. Pokud se vám totiž bude líbit základní hra, určitě si dokoupíte i rozšíření. Pokud máte rádi hry plné komunikace, nevadí vám někomu škodit a ještě tuto hru neznáte, tak máte moje doporučení.

02.06.2010 21:51:59
tealc007
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one